metāllūžžnu kaudze

METĀLLŪŽŅU NODOŠANAS INSTRUKCIJA IESĀCĒJIEM – PĀRVĒRT LŪŽŅUS NAUDĀ!

Atšķirībā no visiem citiem atkritumiem, par kuru nodošanu dažādos atkritumu poligonos pašam ir jāmaksā, metāllūžņi ir prece, kuru labprāt ņem pretī visās Latvijas lielākajās pilsētās un vēl maksā par to labu naudu. Un, ja metāllūžņi ir pareizi sašķiroti un nodoti kā augstākā iespējamā nomenklatūra, samaksa ir pietiekama, lai ieinteresētu arī neprofesionālu vācēju no senčiem mantoto saimniecību krietni izvētīt un iztīrīt, atstājot vien metāla priekšmetus, kuriem ir estētiska, sentimentāla vai, vislabāk, saimnieciska vērtība – t.i. tie var noderēt nenoskārstai vajadzībai tuvākā vai tālākā nākotnē. 

Katra renovācija sākas ar demolāciju. Ja īpašumā iegūta lauku viensēta ar vairākām saimniecības ēkām dažāda smaguma avārijas stāvoklī, tās nepieciešams iztīrīt abos gadījumos t.i. lai tās glābtu vai nojauktu. Kā, ieguldot pēc iespējas mazāk pūļu, pareizi savākt, uzglabāt un nodot metāllūzņus par vislielāko iespējamo cenu? 

Ideāla vieta savākšanai

Ja īpašumā ir kāds brīvs stūris zem jumta, kuram viegli piebraukt ar piekabi vai treileri, tā būs vislabākā vieta. Ja gadījumā šādas vietas nav, vēlams izveidot provizorisku metāllūzņu poligionu uzkalniņā, kur nekrājas lietus ūdens un noklāt to ar dēļiem vai citiem materiāliem, kas pasargās lūžņus no ieaugšanas zālē. Metāllūzņu kaudze ir neregulārs, ļoti neestētisks un arī grūti apkopjams objekts pļaušanas ziņā, tadēļ ir labi, ja dzeloņdrātis un citus metāla veidojumus dažādā sarūsēšanas pakāpē pasargā no ieaugšanas zālē, jo tos izraut ārā būs ļoti grūti. 

Īpaši sagatavota konkrēta vieta un labāk tālu no acīm vajadzīga arī tādēļ, ka parasti lūžņu vākšana aizņem daudz laika un sakopjot kādu teritoriju un ēkas, katru pavasari, pirms visu nosedz zāle un koku lapotne, metāla priekšmeti šķiet augam no zemes nepārtraukti. Tā vairākus gadus pēc kārtas pavasarī – vasarā var nākties nodarboties ar lūžņu vākšanu un nodošanu, kļūstot par tuvākā metāllūžņu pieņemšanas punkta pastāvīgo klientu. 

Neformālā izglītība un ģimenes saliedēšana

Iesaistot ģimeni, īpaši jaunāko paaudzi, lūžņu vākšanā, pasākums var izvērsties par materiālzinību nodarbību, vēstures liecību pētīšanu, bērnības atmiņu stāstīšanu vai arī vienkārši motivējošu nodarbi, kas labi paveikta, var tikt atalgota ar kopīgām pusdienām kafejnīcā, ekskursiju vai citām izpriecām. Ja arī makulatūras vākšana jau vismaz trīs gadu desmitus nav modē, jo Latvijā papīra rūpniecība vairs nepastāv, metāllūzņu vākšana var sniegt neformālo izglītību un pat izklaidēt. 

Dažādu laikmetu un paaudžu ķerras, piena separators, caurumaini cinkotā skārda spaiņi (Kādēļ viņi visi ir pilnīgi vienādi? Vai citādāku spaiņu jums vispār nebija?) alumīnija bļodas un piena kannas, durvju stiprinājumi un kalumi, trīsritenis “Spārīte” vai “Škoļņika” detaļas var uzjundīt senus sapņus un sniegt liecības par vecāku vai vecvecāku bērnību un jaunību. 

Šķirošana un sagatavošana

Lai arī katram uzņēmumam ir sava metāllūžņu cenu lapa ar sīki un smalki sadalītām metāllūzņu kategorijām jeb nomenklatūrām, neprofesionālim pietiekami sadalīt lūžņus 4 kaudzēs: 

  1. tērauda gabarīta lūžņi un citi biezie lūžņi t.i.melnais metāls, kas biezāks par 4 mm (Maksimālie izmēri: 1500x500x500 mm) 
  2. skārds un skaidas, 
  3. alumīnijs,
  4. citi krāsainie metāli, ieskaitot svina akumulatorus, motora tinumus, misiņu un varu. 

Ja atrodot kādu nevajadzīgu vai traucējošu metāla priekšmetu, tas uzreiz tiks novietots kādā no šīm 4 kaudzēm, lūžņu nodošana būs daudz ātrāka un izdevīgāka. Sarūsējušas naglas un citus sīkus priekšmetus labāk uzreiz krāt aizvākotos vai pārsegtos traukos vai kastēs no tiem pašiem lūžņiem, lai varētu tās viegli iekraut transportā. 

Melnā metāla lūžņos nedrīkst būt eļļas, degvielas, betona, cementa piemaisījumi un cita veida piesārņojums, jo iepriekšēja metāllūžņu attīrīšana no piemaisījumiem palielina tā cenu. 

Krāsaino metālu svarīgi atdalīt no lētāka metāla vai citu materiālu daļām, lai pieņemšanas punktā to pieņemtu bez iebildēm un traucējumiem. Šo lūžņu piesārņojums nedrīkst pārsniegt 5%. Ir atļauts pieņemt krāsaino metālu ar augsnes, smilšu un citu sarežģītu piesārņotāju pēdām. Un pat ja krāsainais metāls ir pavisam maz – piemēram daži kilogrami, ir vērts to atsevišķi nodalīt, jo cenas tam ir vairākas reizes lielāka nekā melnajam metālam.

Metāllūžnu nodošana

Ja vienā piekabē tiek krauti gan gabarīta lūžņi, gan melnā metāla skārds un skaidas, tad ieteicams apakšā likt smagāko frakciju – gabarīta lūžņus, pa virsu skārdu un citus lūžņus, bet alumīniju un krāsainos metālus atsevišķās kastēs.

Tādā gadījumā iebraucot pieņemšanas laukumā, mašīna ar piekabi uzbrauc uz svariem un vispirms tiek nodots nevērtīgais skārds. Pēc tam mašīna tiek vēlreiz nosvērta, un nodoti gabarīta metāllūzņi kā atsevišķa nomenklatūra un iztukšotais transports atkal nosvērts. Pēc šo divu kategoriju reģistracijas atsevišķi uz nelieliem svariem tiek svērti un nodoti krāsainā metāla lūzņi. 

Pašapkalpošanās

Jāņem vērā, ka gan piekabes uzlādēšana, gan izkraušana jāveic pašiem, tādēļ uz metāllūzņu pieņemšanas punktu ar piekrautu piekabi nevar sūtīt savārgušu vecmāmiņu. Vislabāk palikt tajās pašās darba drēbēs un paņemt līdzi darba cimdus, ar kuriem piekabe vai mašīnas bagažnieks tika piekrauts.  Tie noteikti noderēs. 

Norēķins un samaksa

Atbilstoši Latvijas normatīvajiem aktiem, samaksa par metāllūžņiem tiek veikta tikai ar pārskaitījumu konkrētai personai ar vārdu, uzvārdu, personas kodu un bankas kontu vai uzņēmumam ar saviem rekvizītiem. Metāllūžņu iepircējs privātpersonām pirms samaksas atvelk un nomaksā iedzīvotāju ienākuma nodokli, bet citādi reti ir tie gadījumi, kad samaksa aizkavējas ilgāk par dienu. Parasti pārskaitījums tiek veikts tajā pašā dienā. 

TM Capital pakalpojumi

TM Capital metāllūžņu pieņemšanas punkti darbojas Rīgā, Jelgavā, Saldū, Ogrē, Dobelē  un Bauskā un uzņēmums metāllūžņus iepērk jebkurā apjomā gan no juridiskajām gan fiziskajām personām. TM Capital, strādā uz licences pamata un noformē metāllūžņu pieņemšanas – nodošanas aktu, neatkarīgi no nodoto lūžņu daudzuma. 

TM Capital piedāvā arī demontāžas pakalpojumus, dažāda izmēra konteinerus lūžņu savākšanai, savu transportu, kā arī daudz citu pakalpojumu, kas var atvieglot lūžņu savākšanu  un nodošanu. Attiecīgā pakalpojuma cena tiek norēķināta no iegūto lūžņu vērtības. 

Katra mājas vai teritorijas sakopšana sākas ar attīrīšanu no lūžņiem. Metāllūzņu savākšana un nodošana var iedvesmot uz citiem, finansiāli ne tik iezdevīgiem sakopšanas darbiem. Par iegūto naudu var finansēt tālāko tīrības un kārtības ieviešanu, piemēram, nodot vecas autoriepas, azbesta šīferi vai citus atkritumus, kuri vecās mājās, rūpnieciskajās teritorijās vai saimniecībās nav trūkums. 

Ja radušies jautājumi, laipni aicinām sazināties ar mums!

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Aizpildiet šo lauku
Aizpildiet šo lauku
Ievadiet derīgu e-pasta adresi.
Lai turpinātu, jums ir jāpiekrīt noteikumiem